۱۹ مرداد ۱۳۹۵

خشکبار دموکراسی

UramanSlide thumbnail
Uraman-0Slide thumbnail
Uraman-1Slide thumbnail
Uraman-2Slide thumbnail
Uraman-3Slide thumbnail
Uraman-4Slide thumbnail

 

منطقه‌ی اورامانات در کردستان از سالیان دور تجربه‌ی شورا و برگزاری انتخابات داشته است. «گردو، توت، گلابي خشك، بلوط، بادام. آن زمان همه‌ی مردم خواندن و نوشتن نمي‌دانستند و به‌همين دليل پاور يا همان پير براي هر كدام از معتمدان نامي ‌از ميوه‌هاي خشك منطقه برمی‌گزید. مثلاً «ماموستا بختيار» می‌شد گردو، بلوط نشانه‌ی رأي به «مادر خندانه»، بادام نام «خانم بيان» و توت نشانی از «استاد عثمان اوراماني». بیست نفري كه به تأييد مردم و پيران خدمتگزاري خود را ثابت كرده بودند كانديداي عضويت در شورا مي‌شدند و از آن ميان چهار نفري كه بيشترين آرا را به دست مي‌آوردند مي‌شدند عضو شورا و تدوينگر آيين‌نامه‌هاي نحوه‌ی اداره روستا. به گفته‌ی احمد نظیری، اورامان‌شناس، «نحوه‌ي انتخابات افراد براي عضويت در انجمني به‌نام «مه‌ري» و براي مدت چهار سال بوده كه می‌توان گفت سالم‌ترين و به‌معناي امروزي دموكراتیک‌ترين نوع انتخابات بوده است. وظايف شورا بدون مزد و منت خدمت به مردم بوده كه هنوز آثار دستورهای شورا در اورامان مشهود است.»
در شماره‌ی چهارم ماهنامه‌ی شبکه آفتاب گزارشی از انتخابات در تاریخ اورامانات به چاپ رسید. عکس‌های بیشتر این گزارش را می‌بینید. ‎

عکس‌ها از عباس کوثری

 

نظرات

  1. چه جالب تو منطقه ما هنوز هم از این روش استفاده میکنن پیرمردها برای تقسیم زمن های کشاورزی بطور مثال سه تا برادر که یک زمین مشاع دارن به سه قسمت علامت گذاری میکنن و هر بعد سه تا شیی انتخاب میکنن بطور مثال یه سنگ یه تیکه چوب و یه دسته کلید اونها را میدهند دست دو نفر قابل اعتماد اون دو نفر با هم شور میکنن کدام قسمت مربوط به چوب یا سنگ یا دسته کلید است و بعد یه نفر میاد سه شیی را بین برادران توضع میکنه به این صورت اون دو نفر تایید میکنن که کدام قسمت زمین مربوط به کدام برادر است ،تا سال بعد و نوبت کشاورزی دیگه باز هم این قرعه کشی انجام میشه.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

لطفاً جای خالی را با ارقام در حالت صفحه کلید انگلیسی وارد کنید *