۲۰ تیر ۱۳۹۶

بستری برای مراقبه‌ی ادبی

بورسیه‌ها و اقامتگاه‌هایی که خلوت نویسندگان را فراهم می‌کنند

علیرضا شهمیرزادیان

شما نویسنده هستید؟ پس احتمالاً بدتان نمی‌آید دو ماهی را در شانگهای سپری کنید و بتوانید در فضایی که همه‌چیزش برای نوشتن تدارک دیده شده روی نسخه‌ی اولیه‌ی رمانتان کار کنید. شاید هم دلتان بخواهد در روستای دورافتاده‌ی وایمینگ و علفزارهایی با چشم‌انداز دام‌ها و تپه‌ها کار کنید. اقامتگاه‌های نویسندگان در سراسر دنیا فرصتی است که شما را از حواس‌پرتی‌های زندگی روزمره جدا کند تا با تمرکز کافی به کارتان برسید. هر کدام از این اقامتگاه‌ها در سراسر جهان شرایط و ضوابط خاص خودشان را دارند. برخی از آنها علاوه بر فضایی که به رایگان در اختیار نویسندگان و مترجمان جوان می‌گذارند گاهی وقت‌ها مبلغی را برای کمک‌هزینه‌ی مدت اقامت می‌پردازند. پیش از اقدام می‌توانید از روی لینک وب‌سایت‌های هر اقامتگاه به شرایط و ضوابط هر اقامتگاهی آشنا شوید. سال گذشته تقریباً دویست نویسنده از آسیا و خاورمیانه موفق شدند از امکانات این اقامتگاه‌ها استفاده کنند، شرایط استفاده از این فضاها چندان دشوار نیست:

 

 

دژ سکوت

قلعه‌ی هاوتورندن یا دژ سکوت در شمال رودخانه‌ی اسک و شهر میدلودین، در نزدیکی شهر ادینبرو اسکاتلند، واقع شده است. هاورتورندن ویرانه‌ای باقیمانده از قرن پانزدهم میلادی است که بعدها در قرن هجدهم قصری مجلل بر فراز ویرانه‌هایش ساخته شده و حالا گوشه‌ای دنج و کنج عزلتی مشهور برای نویسندگان است. از ۱۹۸۲ نویسندگان بسیاری به این خانه آمده‌اند و همزمان پنج نویسنده می‌توانند در این قلعه کار و زندگی کنند. هیچ محدودیتی برای ملیت وجود ندارد، اما این قلعه کمک مالی برای مدت اقامت و سفر در اختیار نویسنده‌ها قرار نمی‌دهد. هر نویسنده‌ی خلاقی از هر گوشه‌‌ی جهان که اثر منتشرشده‌ای دارد می‌تواند درخواستش را برای اداره‌کنندگان قلعه‌ی سکوت ارسال کند. دوره‌ی حضور در این دژ یک‌ماهه است و نویسنده‌ها باید اثر یا مقاله‌ای به انگلیسی منتشر کرده باشند.

http://www.transartists.org/air/hawthornden-castle

 

اقامتگاه نویسندگان بالتیک

اگر بتوانید شرایط لازم برای حضور در اقامتگاه نویسندگان بالتیک را کسب کنید برای مدت اقامتتان هزار دلار نیز دریافت خواهید کرد. این مرکز هر سال از پایان دسامبر تا پانزدهم ژانویه‌ی سال بعد درخواست‌های رسیده را بررسی می‌کند. کار کردن در زمینه‌ی خلق رمان، داستان کوتاه، نمایشنامه، شعر و ترجمه‌ی ادبی شرایطی است که مهمانان ادیب دریای بالتیک باید داشته باشند. این مرکز در جزیره‌ی گوتلند شهر ویزبی واقع شده، جزیره‌ای که در خاک سوئد قرار گرفته و دریای بالتیک چشم‌انداز آن است. مکانی است برای اقامتی چهارهفته‌ای در دل خانه‌ای که در خیابان‌های قرون‌وسطایی قرار گرفته و پنجره‌های پشتی‌اش رو به کلیسا و کاخ سلطنتی مربوط به قرن سیزدهم میلادی باز می‌شود. این جزیره در میراث جهانی یونسکو نیز ثبت شده است.

https://balticwritingresidency.submittable.com/submit/6368/prose-sweden-submissions-fiction-cnf-playwriting

 

اقامتگاه فیلیپ راث برای نویسندگی خلاق

این اقامتگاه را دانشگاه بیکنل در شهر لوییسبورگ ایالت پنسیلوانیای امریکا اداره می‌کند؛ خانه‌ای ادبی که از ۱۹۹۳ آغاز به کار کرده است و به‌مدت چهار ماه به نویسندگانی که مشغول نوشتن رمان اول یا حتی دوم خود هستند خدمات می‌دهد. طی مدت اقامت کمک‌هزینه‌ی پنج‌هزاردلاری نیز به نویسنده تعلق می‌گیرد. این برنامه نیز هر سال در ماه فوریه نویسندگان سال بعدی را که می‌توانند در این مرکز اقامت داشته باشند انتخاب می‌کند. امسال رعنا شیرعلی نویسنده‌ و شاعر جوان هندی‌تبار مهمان اقامتگاه فیلیپ راث شده است.

http://www.bucknell.edu/centers-institutes-and-resources/stadler-center-for-poetry/programs-and-residencies/philip-roth-residences-in-creative-writing.html

 

کتابخانه‌ی امریکایی‌ها برای ملاقات‌کنندگان از پاریس

کتابخانه‌ی امریکایی‌های پاریس در ۱۹۲۰ تأسیس شده است، کتابخانه‌ای خصوصی و انگلیسی‌زبان که برنامه‌های بسیاری برای کمک‌رسانی به نویسندگان سراسر جهان در زمینه‌ی خلاقیت ادبی دارد. نویسندگانی که بتوانند در مصاحبه‌ی ورودی این بورسیه پذیرفته شوند مبلغ پنج هزار دلار کمک‌هزینه‌ی سفر و مسکن برای اقامت در پاریس دریافت خواهند کرد. این برنامه هم تا چهاردهم فوریه‌ی هر سال فرصت ثبت‌نام دارد. اولین هواداران این کتابخانه نویسندگانی همچون گرترود استاین و ارنست همینگوی بودند. این کتابخانه از ۲۰۱۳ پذیرای نویسندگان جوان شده است و فرصتی فراهم می‌کند تا پذیرفته‌شدگان، علاوه‌بر دسترسی به آرشیوی گرانبها از آثار نویسندگان، با کمک این کتابخانه به هر منبعی که در پاریس نیاز دارند دسترسی پیدا کنند تا بتوانند اثر ادبی‌شان را خلق کنند.

در ۲۰۱۷ ژاکلین وودسون، نویسنده‌ی ادبیات کودک این فرصت را به دست آورده است. این بورسیه در دسترس تمام ملیت‌های جهان است که تصمیم دارند اثری را به انگلیسی بنویسند. اما نویسنده باید تعهد کند که در طول این دوره در پاریس اقامت داشته باشد و سه روز و نیم را در هفته در کتابخانه حاضر باشد و با اعضای کتابخانه در مراسم شامی که به‌منظور آشنایی ترتیب داده می‌شود شرکت کند و بعد از پایان دوره هم گزارشی بنویسد. کتابخانه درخواست‌های سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ را از پایان ۲۰۱۷ پذیرش می‌کند.

http://americanlibraryinparis.org/events-programs/visiting-fellowship.html

 

اقامت در مرکز سرات

این اقامتگاه در نزدیکی بارسلوناست و یک مؤسسه‌ی ادبی هزینه‌های اقامت دائم دو ماه همراه با فضای کار مسکن و غذا را تأمین می‌کند. برای این دوره نیز ملیت یا سن نویسنده اهمیتی ندارد. هر سال از تاریخ اول مارس و اول فوریه این برنامه اقدام به پذیرش می‌کند. این مرکز اتاقی خصوصی و فضای کار در اختیار نویسنده‌ای قرار می‌دهد که دو ماه در این مرکز زندگی می‌کند. همچنین کارگاه‌های ادبی با حضور دیگر اقامت‌کنندگان در این مرکز در صورت تمایل نویسنده برای او برگزار خواهد شد.

http://canserrat.org/call_writers

 

 

جزیره‌ی نورتون جایی برای نوشتن

جزیره‌ی نورتون واقع در شهر مین امریکا، جایی در فاصله‌ی پارک ملی و جزیره‌ی کمپبلو، طبیعتی دورافتاده و روستایی است که امکانات پذیرش هنرمندان و نویسندگان را مهیا می‌کند. کمیته‌ای شانزده‌نفره از نویسندگان مستقل هر سال درخواست‌های رسیده به این اقامتگاه را بررسی می‌کنند و هر سال از ششم تا هفدهم ژانویه درخواست‌ها پذیرفته می‌شود، بااین‌حال باید از اول ماه مارس گوش‌به‌زنگ باشید.

http://www.easternfrontier.com/about.html

 

در کلبه‌ی جک کرواک بنویسید

این اقامتگاه چهار سال است که آغاز به کار کرده است و امکانات اقامت برای هر نویسنده‌ای را از هر نقطه‌ای از جهان فراهم می‌کند. این دوره شامل سه ماه زندگی در شهر اورلاندو در ایالت فلوریداست و نویسندگان می‌توانند به مدت سه ماه در کلبه‌ی به‌روزشده‌ای که جک کرواک رمان «ولگردهای دارما» را در آن نوشته زندگی کنند. خدمات برق و مصرف غذایی نویسنده نیز از ماهی هشتصد دلاری که به او پرداخت می‌شود تأمین خواهد شد. برای ثبت‌نام در این اقامتگاه باید درخواست‌های خود را در فاصله‌ی ژانویه تا مارس هر سال ارسال کنید و نتایج در ماه می اعلام می‌شود. متقاضیان براساس کیفیت نوشتاری که در رزومه ارسال کنند داوری خواهند شد. نویسنده موظف است پیش از پایان این مدت بخشی از نوشتار خود را در ضیافت شامی که به کمک این بنیاد برگزار می‌شود بخواند. شعر، داستان کوتاه، نمایشنامه، فیلمنامه و رمان در این برنامه تعریف شده است.

http://kerouacproject.org/

 

بورسیه‌ی الیزا برای تمام کردن کتاب شما

هدف این بورسیه این است که زمان و فرصتی برای خلوت نویسندگان در اختیارشان قرار بدهد. این پروژه هر سال برای نویسندگان جوان فرصتی فراهم می‌کند که در آپارتمانی کوچک در بلوار نویسندگان لاس‌وگاس اقامت کنند. پانصد دلار برای هزینه‌ها و چهارصد دلار برای تهیه‌ی بلیت پرواز در این برنامه به‌صورت کمک‌هزینه گنجانده شده است. برای ثبت‌نام در این پروژه باید آوریل هر سال اقدام کنید و ملیت و محل اقامت نویسنده در انتخاب نهایی اهمیتی ندارد.

https://fellowship.submittable.com/submit

 

بورسیه‌ی کتابخانه‌ی عمومی بوستون برای نویسندگان کودک

کتابخانه عمومی شهر بوستون از ۱۸۴۸ تأسیس شده است. این کتابخانه در سال‌های اخیر برنامه‌ای برای حمایت از نویسندگان ادبیات کودک و نوجوان با هر ملیتی در نظر گرفته است. نویسندگانی که بتوانند اثری به زبان انگلیسی بنویسند واجد شرایط درخواست برای این بورسیه هستند. این بورسیه به نویسندگان جوانی تعلق می‌گیرد که در زمان درخواست این بورسیه بیش از سه کتاب منتشر نکرده باشند. مبلغ بیست هزار دلار به اضافهی دفتر کاری خصوصی در کتابخانه‌ی مرکزی از جمله امکاناتی است که در اختیار نویسنده‌ی پذیرفته‌شده قرار می‌گیرد. مهلت ثبت‌نام و ارسال درخواست تا مارس هر سال برای سال آینده است.

http://www.bpl.org/general/associates/childrensres.htm

 

دورهمی کتابفروشی شکسپیر و شرکا

شکسپیر و شرکا کتابفروشی‌ای در قلب پاریس و رو به رودخانه‌ی سن و کلیسای نوتردام است که از ۱۹۵۱ محفلی است برای نویسندگان انگلیسی‌زبان. این کتابفروشی به نویسندگان جوان تختی برای خواب و سرپناهی برای شب‌ها عرضه می‌کند و در عوض از نویسنده می‌خواهد روزی یک کتاب بخواند و چند ساعتی در فروشگاه کمک کند و در نهایت زندگینامه‌ای یک‌صفحه‌ای برای آرشیو این کتابفروشی بنویسد. تا امروز مهمانان این کتابفروشی بیش از سی هزار زندگینامه نوشته‌اند. تجربه‌ی حضور و زندگی در این کتابفروشی دستمایه‌ی نوشتن رمان‌های بسیاری شده است، از جمله مشهورترین ساکنان این کتابفروشی جرمی‌ مرسر کانادایی بوده که رمان پرفروشی نوشته است.

https://shakespeareandcompany.com/35/history/38/about-tumbleweeds

 

مرکز نورمن میلر و مجمع نویسندگان

مرکز نورمن میلر مجمع نویسندگان هر سال تابستان در زمینه‌ی رمان، داستان کوتاه و شعر در مزرعه‌ای بسیار بزرگ در شمال شرقی وایومینگ مراسمی برگزار می‌کند و یازده نفر از متقاضیان را انتخاب می‌کند تا سه هفته در این مرکز اقامت ‌کنند. این برنامه هر سال در ماه آوریل رزومه‌ی نویسندگان را می‌پذیرد.

http://nmcenter.org/pages/view/12/fellowships

 

کووه پارک مهملی ادبی در دل اسکاتلند

اقامتگاه کووه پارک در شهر گلاسکو اسکاتلند در شبه‌جزیره‌ای بسیار خلوت برپاست، جایی که دسترسی به آن از غرب گلاسکو با قایق یک ساعت طول می‌کشد. این اقامتگاه در فاصله‌ی سپتامبر تا مارس پذیرای نویسندگان جوان از سراسر دنیاست و این دوره‌ی اقامت می‌تواند از یک تا سه ماه باشد. برنامه‌های کاربردی و محیطی آرام برای خلق ادبی در زمینه‌ی ادبیات داستان کوتاه و شعر و مراوده‌های ادبی از جمله امکاناتی است که در این اقامتگاه فراهم می‌شود. درخواست‌های ۲۰۱۸ از پاییز امسال پذیرفته می‌شوند.

http://covepark.org/apply-or-book

 

مرکز هنرهای زیبا

این برنامه تنها در دسترس نویسندگانی است که در آغاز راهند. هر سال از اول اکتبر تا سی‌ام آوریل فرصتی هفت‌ماهه برای دسترسی پنج نویسنده و پنج شاعر فراهم می‌شود. این ده نفر می‌توانند در آپارتمان‌های خصوصی مبله و با کمک‌هزینه‌ی ماهانه هفتصدوپنجاه‌دلاری زندگی کنند. این برنامه در ایالت ماساچوست اجرا می‌شود و برای نویسنده‌های خارج از امریکا که به زبان انگلیسی تسلط دارند و می‌نویسند امکان حضور فراهم می‌شود. اول دسامبر هر سال می‌توان در وب‌سایت این بنیاد ثبت‌نام کرد.

http://web.fawc.org/writers

 

مرکز ویلا سرمییا

این مرکز را یکی از بزرگ‌ترین انجمن‌های ادبی جنوب فنلاند برپا کرده است. این محل اقامت تلاش دارد تا فضایی آرام و خصوصی را برای نویسندگان و مترجمان جوان از چهارگوشه‌ی جهان فراهم کند تا بتوانند در این محیط‌ها کار کنند. دو دوره‌ی اقامت در پاییز و بهار هر سال ارائه می‌شود و این مرکز دو بار در سال درخواست‌ها را بررسی می‌کند، ثبت‌نام برای دوره‌ی پاییز به‌زودی آغاز می‌شود.

http://www.nuorenvoimanliitto.fi/kirjoittajakoulutus/villa+sarkia+-residenssi/in+english/

 

اقامتگاه ادبی ام

این اقامتگاه در مرکز شهر شانگهای طرفداران زیادی دارد و با حمایت رستوران‌های زنجیره‌ای ام اداره می‌شود. هر سال یک اقامت دوماهه برای یک شاعر یا نویسنده‌ی داستان یا نویسنده‌ی مقاله‌ی خلاقانه‌ی غیرداستانی فراهم می‌کند. نویسندگانی که در این برنامه پذیرفته شوند حمل‌ونقل و مسکن و غذا و کمک‌هزینه‌ای هزاردلاری دریافت می‌کنند و باید در رویداد فرهنگی شانگهای شرکت کنند. برای این برنامه می‌توانید در ماه اکتبر اقدام به ثبت‌نام کنید.

http://www.m-restaurantgroup.com/mbund/Ms_residency.html

 

 

مرکز استودیو ورمونت

این مرکز بزرگ‌ترین نهاد بین‌المللی نویسندگان سراسر جهان در امریکاست. هر سال بیش از پنجاه نویسنده و هنرمند از سراسر دنیا می‌توانند از خدمات این بنیاد استفاده کنند.

http://www.vermontstudiocenter.org/fellowships

 

اقامتگاه ادبی اسکاتلند

این مرکز در روستایی ساحلی در شرق اسکاتلند واقع است. نویسنده‌ها می‌توانند یک هفته در تابستان و پاییز به این کلبه‌ی بازسازی‌شده و مدرن بیایند. یک کلبه با سه اتاق خواب و منظره‌ای بی‌نظیر که امکان مالی برای نویسنده فراهم نمی‌کند و تنها اقامتگاه در اختیارشان می‌گذارد. بیست‌وپنجم اوت هر سال آخرین مهلت ثبت‌نام در این برنامه است.

http://balticresidency.com/locations.php

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

لطفاً جای خالی را با ارقام در حالت صفحه کلید انگلیسی وارد کنید *